Trafik Sigortası Yaptırmamanın (Sigortasız Araç) Cezası Nedir?

Motorlu araç sahibi olanlar, trafik sigortası yaptırmamanın, sigortasız araç kullanmanın cezası nedir? sorusunu araştırmalı ve neden sigorta yaptırması gerektiğini öğrenmelidir. Motorlu araç türlerinin trafiğe çıkabilmesi için sigorta yaptırmak yasal bir zorunluluktur.

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Zorunlu trafik sigortası yaptırmadığınız anda trafikte yapılacak kontrollerde aracınız trafikten men edilir ve sürücüye para cezası yazılır. Motorlu araçlar, zorunlu trafik sigortaları olmadığı zaman trafiğe çıkamazlar.

Araç sürücüleri, sigorta süresine dikkat etmeli ve gecikme olmadan sigorta yenilemesi yapmalıdır. Zorunlu trafik sigortası, yaşanabilecek bir kaza durumunda, hatalı aracın karşı tarafın hasarlarını sigorta kapsamında karşılamasını sağlar.

Trafik sigortası yaptırmazsanız, hem trafik cezası öder hem de aracınız otoparka çekilir ve sigorta yaptırana kadar geri alamazsınız. Trafik sigortasını yaptırmadığınız zaman trafiğe çıkamadığınız gibi aracınızın muayene işlemlerini de yaptıramazsınız. Bu muayene işlemlerinde de gecikmelere ve yapacağınız her işlem için gecikme cezası ödemenize, aracınızı kullanamamanıza sebebiyet verecektir.

Trafik Sigortası İptal Edilebilir mi?

Sigorta şirketleri, her araç trafik sigorta poliçeleri için uyulması gereken yükümlülükleri belirler. Belirlenen yükümlülükleri yerine getirmeyen sürücülerin, trafik sigortası poliçeleri, sigorta şirketleri tarafından iptal edilebilir. Ayrıca araç sahipleri, sigorta şirketine poliçe iptal talebinde bulunabilir.

Bu işlemler daha çok araç satışı yapıldığında gerçekleştirilmektedir. Sahip olunan her motorlu taşıt için trafik sigortasının zamanında yapılması gerekir. Sıfır araç satın alımında trafiğe çıkmadan önce geçerli sigortasının olması gerekiyor. İkinci el araçlarda ise 15 günlük bir süreç tanınır. Araç satışından sonra satış belgesi ile sigorta şirketine trafik sigortası iptal başvurusunda bulunulabiliyor.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları halinde çeşitli ceza yaptırımları ile karşılaşır.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın cezaları şunlardır:

  • Para cezası,
  • Trafikten men cezası,
  • Araç muayenesinin yapılmaması ve
  • Trafikten men edilen araç için otopark ücreti ödenmesi.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın para cezası, her yıl güncellenen ceza tarifelerinde gösteriliyor. 2023 yılı için sigortasız trafiğe çıkmanın cezası 436 TL olmuştur. Trafik cezası uygulanan sürücüler, 15 gün içerisinde cezayı ödediklerinde cezalarını %25 indirimli olarak ödeyebiliyor.

Trafikte yapılan kontrollerde aracın trafik sigortası olmadığı tespit edilirse, araç trafikten men edilir ve trafiğe çıkması engellenir. Trafikten men edildiğinde otoparka çekilir ve otopark ücreti ödenir.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Oluyor mu?

Aracının zorunlu trafik sigortasını zamanında yaptırmayanlar, her ay için %5 oranında gecikme cezası öder. 1 aylık gecikme için %5 oranında ödenen ceza miktarı 2. ayda %10 oranında artarak devam ediyor ve en fazla %50 oranına kadar çıkabiliyor.

Gecikme cezaları, o yıl için belirlenen trafik sigortası yaptırmama ceza miktarı üzerinden hesaplanır. 2023 yılı için belirlenen 436 TL üzerinden ilk ay %5 gecikme zammı ile 457.8 TL, 2. ayda ise %10 artışla 479.6 TL toplam ödeme yapılır.

Trafikte sorun yaşanmaması ve gecikme ceza ödenmemesi için zorunlu trafik sigortalarının zamanında yaptırılması önemlidir. Araç sahipleri, Web sitemiz üzerinden teklif alarak araçları için hemen bir trafik sigortası yaptırabilir.