Doğa Sigorta Hasar İhbarı Nasıl Yapılır? (Hasar Dosya Sorgulama)

Yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için doğa sigorta hasar ihbarı nasıl yapılır? (hasar dosya sorgulama) işlem adımlarının bilinmesi gerekiyor. Doğa sigorta, tüm sigorta işlemleri için hasar ihbar ve takip hizmetleri sunuyor.

Hasar İhbarı Nasıl Yapılır?

Doğa Sigortası müşterileri, kaza ya da farklı hasar durumları ile karşılaştığında, hasar ihbarında bulunarak zararının sigorta tarafından karşılanmasını sağlayabilir.

Doğa sigorta hasar ihbarı için web sitemizden iletişim telefon numarasını arayabilir; müşteri hizmetleri ile görüşürek durum hakkında destek alabilirsiniz.

Meydana gelen hasar durumu ile ilgili gerekli tespit tutanakları tutulduktan ve görüntüleme gibi evrak türleri hazırlandıktan sonra hasar ihbarı yapılır ve hasar dosyası oluşturulur. Sigorta eksperleri, hasar ihbarı ile ilgili kısa sürede incelemelerini yaparak yaşanan sorunun ve uğranılan zararın giderilmesini sağlayacaktır.

Hasar İhbarı İçin Hangi Belgeler İsteniyor?

Bina, iş yeri ya da araç sigortası kapsamında bu yerlerde meydana gelen çeşitli hasarlar için hasar ihbarı oluşturularak, zararların sigorta kapsamında hemen giderilmesi sağlanır.

Hasar ihbarı yapılırken sigortalıdan istenen bilgi ve belgeler arasında şunlar yer alıyor:

 • Sigorta poliçe numarası
 • Hasarın meydana geldiği tarih
 • Hasarın oluşma şekli
 • Tahmin edilen hasar miktarı
 • Sigortalının iletişim bilgileri
 • Hasar tespit tutanağı ve beyanları
 • Tarafların kimlik ve ehliyet bilgileri

Araçlarda meydana gelen hasarlarla ilgili istenen belgeler, hasarın miktarına göre değişebiliyor. Maddi hasarlı trafik kazaları için hasar ihbarında bulunanlar, kaza tespit tutanağında olması gereken tüm bilgilerin yazılı olmasına dikkat etmelidir. Hasar ihbarları ile gerekli tamir işlemleri, sigorta şirketinin anlaşmalı servislerinde yapılır.

Çarpışmadan kaynaklı kazalardan oluşabilecek hasarlar için istenen bilgiler aşağıda verilmiştir:

 1. Ruhsat ve ehliyet kopyası,
 2. Trafik kaza tespit tutanağı
 3. Olay yeri fotoğrafları,
 4. Alkol testi raporu,
 5. IBAN ve iletişim bilgileri.

Hasar Dosya Sorgulamasını Nasıl Yapabilirim?

Hasar dosyası sorgulamaları için “0850 811 5100” müşteri hizmetleri numarasını arayan ve 4’ü tuşlayarak, müşteri hizmetleri üzerinden oluşturulan dosya hakkında bilgi alabilirsiniz. Sorgulama işlemleri için hasar dosyası numarasının bilinmesi gerekiyor.

Hasar İhbarı Online Yapılabiliyor mu?

Hasar ihbarını online olarak yapabiliyorsunuz. Online işlemler başlığı altındaki hasar ihbarı sekmesini tıklayanlar, açılan hasar ihbar formunu dolduruyor. Formu eksiksiz olarak dolduranlar, işlem adımlarını takip ederek hasar dosyalarını hemen oluşturabilir.

Hasar ihbarı ile oluşturulan dosyalarınızı, düzenli olarak sorgulayabilir ve işlem aşamaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Doğa sigorta, web sitesinde yer alan online işlemler bölümünde, hasar takip bölümü üzerinden gerekli sorgulamaların yapılmasını sağlıyor. (Web sitesi: https://portal.dogasigorta.com/sube.aspx#HasarArama)

Hasar dosya numarasını belirttiğiniz anda sorgulama ve son durumu hakkında bilgi edinme işlemlere daha hızlı olacaktır. Web sitesinde yer alan hasar arama formunu tıklayan ve açılan sayfadaki alanlara, dosya no ve TC kimlik numarasını yazanlar, sorgulamayı hızlı yapabilecektir.

Hasar Dosyası Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Trafik kazası gibi olumsuz durumlarda, hasarın karşılanabilmesi için sigorta şirketi ile görüşmeniz ve ihbarda bulunmanız gerekiyor. Hasar ihbar işlem adımlarını uygulayan ve hasar dosyasını oluşturanlar, işlemlerin kaç gün içerisinde sonuçlanacağı merak etmektedir.

Hasar ihbar dosyalarını değerlendiren eksperler, 3 iş günü içerisinde incelemelerini yaparak, sigortalı ile mutabakata varmaya çalışır. Hasar dosyasında farklı kusur tespitleri yapılırsa, hasar dosyası, kaza kusur değerlendirme komisyonuna iletiliyor.

Kaza Kusur Değerlendirme Komisyonu, hasar dosyasını inceler ve 3 iş günü içerisinde sonuçlandırır. Hasar ve kusur tespiti yapıldıktan sonra varılacak mutabakatla birlikte, sigorta kapsamında tüm hasarın tamir & onarım çalışmalarına başlanır. Sigortalı, oluşturulan bu hasar dosyası sayesinde herhangi bir ödeme yapmaz.